голокост 1

  27 січня у світі відзначається Міжнародний день пам’яті жертв   Голокосту. Україна на державному рівні вшановує жертв трагедії з 2012   року. Генеральна асамблея ООН прийняла 1 листопада 2005 року   Резолюцію № 60/7, у якій говориться, що «Голокост, який привів до   знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників   інших національностей, буде завжди слугувати всім людям   пересторогою   про небезпеки, які приховують у собі ненависть,   фанатизм, расизм та упередження…». Саме цей документ оголосив Днем   пам’яті жертв Голокосту 27 січня. В цей день в 1945 році війська 1-го українського фронту увійшли до нацистського табору смерті Аушвіц. Цей табір став у сучасному світі символом нацистських злочинів.

Голокост в Україні

Голокост євреїв на окупованій нацистами території СРСР відрізнявся від подібних заходів у Європі. Там євреїв заганяли в гетто, з часом могли відправити до місць масових знищень у газових камерах. На українських землях більшість єврейського населення загинуло від куль у протитанкових ямах. Їх викопали ще за радянської влади військовополонені, місцеве населення чи самі жертви.

«Акції зачисток» уперше проводилися айнзацгрупами на території окупованої Галичини. Протягом тижня внаслідок погромів, ініційованих нацистами, у Львові загинули 6000 євреїв. «Остаточне вирішення» призвело до знищення євреїв Галичини у таборах і гетто Тернополя, Дрогобича, Борислава, Сколе, Стрия та ін. міст. Загалом загинуло 610 000 євреїв.

Бабин Яр

Масовою братською могилою і символом Голокосту в Україні став Бабин Яр. Масові розстріли тут розпочалися відразу після вступу нацистів до Києва. Від 27 вересня відбувалися щоденні масові розстріли євреїв – військовополонених і цивільних громадян. Їх пік припадає на 29 – 30 вересня, тривалість – щонайменше до кінця жовтня 1941 р. За цей час загинуло 33 771 осіб. До кінця вересня 1943 р. Бабин Яр продовжував залишатися місцем регулярних розстрілів і захоронень. Серед постраждалих – комуністи-підпільники, роми, душевнохворі, заручники, моряки Дніпровської флотилії, в’язні гестапо, українські націоналісти. Весною 1942 р. починає діяти Сирецький концтабір. Бабин Яр став останнім місцем і для його численних ув’язнених. Бабин Яр – некрополь для більше ніж 100 000 цивільних громадян та військовополонених.

Страхітлива політика терору проти євреїв в окупованій Україні знищила їх як соціокультурну й етнорелігійну спільноту. Жертвами Голокосту стали понад 1,5 млн осібголокост

Місця найбільших масових страт євреїв в Україні: Бабин Яр (Київ) – більше  100 000, Богданівка Одеської області – понад 40 000, Дрогобицький Яр  (Харків) ‑ близько 20 000, Кам’янець-Подільський – 23 600, Дальник  Одеської області – близько 18 000, урочище Сосонки біля Рівного – понад  17 000 жертв.